Psycholog Warszawa

Centrum Psychoterapii “Genesis”

Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą?

terapia rodzinna warszawa terapia uzależnień warszawaBardzo często psychoterapeuta jest także psychologiem. Psycholog to osoba, która ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku psychologia, a psychoterapeuta jest specjalistą, który dodatkowo po studiach ukończył 4-letni podyplomowy specjalistyczny kurs psychoterapii lub studia podyplomowe (także 4-letnie) i ma doświadczenie kliniczne w pracy psychoterapeutycznej. Taki kurs obejmuje wiele godzin wykładów, warsztatów i superwizji własnej pracy terapeutycznej pod okiem doświadczonych, certyfikowanych psychoterapeutów.

Czy psychoterapeuta może przepisywać leki?

Nie – jeśli ma wykształcenie psychologiczne. Tylko osoba z wykształceniem medycznym może przepisywać leki, więc jeśli psychoterapeuta jest także psychiatrą, to wtedy istnieje taka możliwość. W Centrum Pomocy Psychologicznej Genesis w Warszawie oferujemy również konsultacje z psychiatrą.

Czy terapia może zmienić osobowość?

Terapia nie wpływa na zmianę osobowości pacjenta, a wyłącznie uświadamia mu to, kim jest, co się z nim dzieje i jak postrzegają go inni ludzie. Ta wiedza pozwala mu skutecznie kierować własnym życiem i podejmować świadome decyzje.

Czy lektura może zastąpić psychoterapię?

Lektura nie może zastąpić psychoterapii. Może ją jedynie uzupełnić, dlatego jest polecana pacjentom w celu ich samorozwoju. Sama lektura nie jest skuteczną formą terapii, gdyż pacjent nie może odnieść się do swoich problemów z dystansem, wyzbywając się wszelkich emocji.

Czy psychoterapia może działać uzależniająco?

Psychoterapeuta z odpowiednimi kompetencjami wie, jak przeprowadzić terapię, aby nie uzależniać od niej swoich pacjentów. Uzależnienie pacjenta świadczy o źle przeprowadzonej terapii.

Dodatkowe zabezpieczenie stanowi w tym przypadku kontrakt psychoterapeutyczny zawierany pomiędzy pacjentem a lekarzem oraz współpraca psychoterapeuty z superwizorem.

Jakie osoby potrzebują pomocy psychoterapeutycznej?

Z pomocy psychoterapeutycznej korzystają osoby, które cierpią między innymi na depresję, nerwice, problemy związane z rozwojem osobowości, ale także osoby, które chcą:

 • lepiej poznać siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie, „Kim chcę być?” „Jaki/Jaka jestem?”;
 • zwiększyć niezależność myślenia, działania i podejmowania decyzji;
 • zrozumieć własne emocje, przeżycia, myśli, przekonania i potrzeby;
 • poradzić sobie z przeżywanym smutkiem, złością;
 • zwiększyć pewność siebie, poprawić własną samoocenę i lepiej radzić sobie z krytyką i oceną innych osób;
 • efektywniej radzić sobie w sytuacjach stresujących i kryzysowych;
 • poprawić swoje relacje interpersonalne;
 • zrozumieć i otworzyć się na myśli i uczucia innych osób wobec siebie;
 • odnaleźć i zwiększyć poczucie sensu w swoim życiu;
 • zrozumieć i przepracować przyczyny i źródła problemów, z którymi borykają się na co dzień;

Co może mi dać psychoterapia?

Przede wszystkim psychoterapia zwiększa wgląd emocjonalny i intelektualny, pozwala poznać źródło problemów i trudności, prowadzi do ich zrozumienia i daje szansę na zmianę dotychczasowych schematów myślenia i działania. Dzięki analizie własnych myśli, uczuć, potrzeb, zachowań osoba może lepiej poznać siebie, motywy własnych zachowań i dążyć z większą samoświadomością i zgodą z własnymi potrzebami do ich zmiany.

Psychoterapia także wpływa na zmniejszenie poczucia cierpienia, zwiększa harmonię wewnętrzną i pozwala żyć oraz podejmować ważne decyzje życiowe w zgodzie z sobą i z uwzględnieniem rzeczywistości w jakiej żyjemy.

Kiedy warto zgłosić się do psychologa w przypadku problemów w związku?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od źródła problemów, które występują w konkretnym związku i sytuacji panującej między partnerami. Na pewno warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, gdy oboje czujecie, że jej potrzebujecie, gdy oboje chcielibyście coś zmienić, ale nie wiecie jeszcze jak lub dotychczasowe wysiłki zawiodły. Warunkiem powodzenia terapii jest wytężona praca obu osób w związku.
Jeśli macie wątpliwości, czy potrzebna wam porada psychologa, polecamy te pytania.

Czy na terapię małżeńską chodzimy razem, czy osobno?

Wskazane jest, aby obie strony małżeństwa (pary) uczestniczyły w terapii.

Czy nerwica natręctw jest uleczalna?

Terapia w przypadku nerwicy natręctw może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Często jest jednak uzupełniana leczeniem farmakologicznym. Cechą zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych są myśli natrętne lub nawracające czynności przymusowe.

Celem terapii jest uświadomienie pacjenta o źródle tych zachowań oraz wskazanie sposobów radzenia sobie z nimi.

Więcej na temat leczenia depresji i nerwic na stronie: psychologlublin.pl

Co jest bardziej skuteczne w leczeniu depresji – leki czy psychoterapia?

Są różne stanowiska i podejścia do leków oraz psychoterapii, jednak najczęściej w leczeniu depresji praktykuje się łączenie farmakologii z psychoterapią.

Leki powodują poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego, a tym samym zwiększają możliwość korzystania z psychoterapii, docierania do mechanizmów i przyczyn problemów.

Więcej na temat leczenia depresji i nerwic na stronie: psychologlublin.pl


 • Skontaktuj się

  Recepcja
  Tel.: 884 333 184

  poniedziałek - piątek: 10:00-20:00
  sobota: 10:00-16:00

  Konsultacja z psychologiem
  Tel.: 605 534 612

  poniedziałek - piątek:
  14:00-16:00 oraz 20:00-21:00

  email: wyślij wiadomość

 • Nasz adres

  ul. Złota 71/7
  00-819 Warszawa

 • Godziny otwarcia

  Poniedziałek - Piątek: 08:00-20:00
  Sobota: 08:00-16:00

 • Nasze serwisy

 • ^Do góry strony